Home > Blog > Jak przygotować się do rozmowy o pracę po angielsku i po polsku

Jak przygotować się do rozmowy o pracę po angielsku i po polsku

9 grudnia 2021

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim i polskim.
Właśnie podjąłeś decyzję o zmianie pracy. Gratuluję, wbrew pozorom nie jest to łatwy moment w życiu; bywa, że dojrzewamy do niego miesiącami, a nawet latami. Sama decyzja jest dużym sukcesem, a zaproszenie na rozmowę kolejnym powodem do dumy. Okazuje się, że na stanowisku, na które aplikujesz, jest wymagana znajomość języka angielskiego i nawet jeśli dobrze znasz język, to udział w Job Interview bywa stresujący. Pewnie zastanawiasz się -
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim i polskim?

W ogóle mnie to nie dziwi. Rozmowa kwalifikacyjna w rodzimym języku też jest tremująca. Chcesz dobrze wypaść, zrobić wrażenie, a jeśli do tego dochodzi kwestia znajomości języka angielskiego i to na ile swobodnie potrafisz w nim rozmawiać, to odczuwasz dodatkowy niepokój. Dlatego dziś udzielę Ci kilku wskazówek, które możesz zastosować nie tylko w przypadku rozmowy rekrutacyjnej po angielsku; te rady przydadzą się podczas każdej rozmowy o pracę.

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej
w języku angielskim i polskim?

Oferta – źródło cennych informacji

Przyjrzyj się ofercie, na którą aplikujesz. Zakładam, że jest ona zgoda z Twoim wykształceniem,
zajmowanym do tej pory stanowiskiem, oczekiwaniami i planowanym rozwojem.

✅ zweryfikuj czego pracodawca, wymaga od przyszłego pracownika,
💜 poczytaj jakich umiejętności od niego oczekuje,
✅ sprawdź jakie cechy charakteru będą pożądane na oferowanym stanowisku.

Spełniasz te oczekiwania? Jeśli tak, to świetnie; jest duże prawdopodobieństwo, że odnajdziesz się nie tylko w tym zawodzie, ale też w strukturach firmy.

Research pracodawcy

Poznaj dobrze pracodawcę, przejrzyj jego stronę internetową a na rozmowie będziesz mógł go pozytywnie zaskoczyć. Zrobisz dobre wrażenie. Potencjalny, przyszły szef zobaczy, że zależy Ci na tej pracy. Poza tym przekonasz się również: czy firma, do której aplikujesz to miejsce właśnie dla Ciebie.

Czy polityka firmy jest zgodna z Twoimi wartościami? To ważne, aby czuć się dobrze w nowym środowisku pracy.

Wypisz swoje mocne strony


Przypomnij sobie, jakie są Twoje mocne strony, od razu poczujesz się lepiej. To podniesie Twoje samopoczucie
i utwierdzi Cię w przekonaniu, że jesteś wykwalifikowanym i dobrze przygotowanym do nowej pracy fachowcem
i że zasługujesz na dobre zmiany w życiu zawodowym!

Moc storytellingu

Podczas rozmowy użyj storytellingu – zaskocz pozytywnie pracodawcę i nie poprzestawaj na stwierdzeniach typu: Jestem inżynierem, ukończyłem Uniwersytet… Opowiedz historię. Opowiedz ją obrazami, ubierz swoją historię w słowa, podaj żywe przykłady z życia wzięte. Inne osoby, które przyjdą na rozmowę, mogą mieć podobne doświadczenie, wykształcenie, a Ty musisz się czymś wyróżnić. Jeśli opowiesz swoją historię, możesz odsłonić się z całkiem innej, ciekawszej strony. Gdy mówisz o swoich pasjach i hobby, podkreśl swoje cechy charakteru, które są cenne na przyszłym stanowisku. Na przykład: Jeśli biegasz, zaznacz swoją wytrwałość i to, że lubisz rywalizację na bieżni i chętnie podejmujesz wyzwania.
Storytelling jest bardzo efektywny podczas rozmowy, bo dzięki historiom roztaczasz dookoła siebie niepowtarzalną aurę i utwierdzasz pracodawcę w tym, że jesteś komunikatywny i kontaktowy.

Wchodząc na rozmowę do biura, rozejrzyj się dookoła. Może widzisz na ścianie dyplomy, kwiaty, ładne obrazy? Wiesz, do czego zmierzam? 😊 Postaraj się z gracją, skomentować, to co widzisz. Zwyczajnie zagadaj! Znajdź wspólny język z ludźmi, a poczujesz się swobodniej!

Nie chwal się za bardzo

Pracodawca widzi Twoje CV, ma je przed oczami. W każdej chwili może zerknąć, doczytać i dopytać. My mamy tendencję mówienia dużo o sobie, lubimy się chwalić. To bardzo dobrze! Doceniajmy siebie każdego dnia. Jednak pamiętaj, że pracodawcę tak naprawdę interesuje, to co Ty jesteś w stanie wnieść do jego firmy, więc mów do niego językiem korzyści.

Dbaj o jakość języka

Poćwicz przed rozmową. Przed wejściem do budynku zrób sobie masaż twarzy i kilka ćwiczeń językowych. Zadbaj o odpowiednio dobrany język i ton głosu. Jakość Twojej komunikacji ma bardzo duże znaczenie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim i polskim?

Jeśli w CV jest wymagana znajomość języka angielskiego, to spodziewaj się, że przynajmniej część rozmowy odbędzie się w tym języku. Przygotuj się do konwersacji.

✅ Wypisz sobie słówka, stwórz sobie bank zgrabnych wyrażeń, które dobrze Ci się wymawia. Pamiętaj, że im trudniejsze słowa, tym gorzej wypowiedzieć je w stresie lub w ogóle je przywołać w pamięci.
💜 Przygotuj sobie tzw. wypełniacze, które dodadzą Ci lekkości i spójności w Twoich wypowiedziach.
✅ Przygotuj najczęściej używane konstrukcje z tzw. mocnymi czasownikami w języku angielskim, które oddadzą Twoją pasję i osobowość.
💜 Poznaj charakterystyczne i najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy w języku angielskim.

Wszystko to zawarłam w moim kursie Nail Your Job Interview

Nie taki rekruter straszny!

Boisz się , że nie zrozumiesz pytania, to normalne. Nie wiesz, na jakim poziomie rekruter zna język, prawda? Jednak nie jest wykluczone, że zna go gorzej od Ciebie. Pamiętaj, że pracodawcy zależy na tym, aby się z Tobą dogadać po angielsku, jeśli oczywiście nie ma w ofercie informacji, że znajomość języka ma być na poziomie mocno zaawansowanym.

Słuchaj języka angielskiego często, ale w małych dawkach i bez napisów. Dlaczego? Spoglądając na napisy ćwiczysz głownie czytanie a nie słuchanie. Krótkie odsłuchy natomiast sprawiają, że możesz maksymalnie skoncentrować się na języku. Po kilkunastu minutach nasza uwaga mocno spada. W moich kursie znajdziesz specjalne dedykowane ćwiczenia na rozumienie pytań, które padają podczas rozmowy rekrutacyjnej.

A o co mnie zapytają na rozmowie w języku angielskim?


Najczęściej padające pytanie to o … hobby ! Drugim często stawianym pytaniem jest pytanie o doświadczenie. Jeśli jednak w ofercie wymagana jest płynna znajomość języka, to przygotuj się! Bo z pewnością cała rozmowa będzie odbywać się w języku angielskim.

Chcesz dobrze przygotować się do rozmowy w języku angielskim?
Poznaj mój kurs Nail Your Job Interview , w którym między innymi zawarłam informację o technice STAR = jesteś ciekawy co to takiego, to zapraszam do kursu!

W kursie znajdziesz:
💜 filmiki serialowe z rozmów kwalifikacyjnych, dzięki którym usprawnisz słuchanie,
✅ znajdziesz błyskotliwe zwroty, czasy których użyjesz podczas rozmowy,
💜 dowiesz się, kiedy i których czasów angielskich użyć,
✅ opanujesz wzory potrzebnych wypowiedzi,
💜 przerobisz masę ćwiczeń na opowiedzenie o tym, czym się zajmowałeś, co robiłeś.

Kurs ma dodatkowo podpięty program, w którym ćwiczysz poprawną wymowę w języku angielskim.

Dziękuję za Twój czas. Jeśli uznasz, że ten artykuł może odmienić czyjeś życie zawodowe, to proszę, podziel się z nim tą treścią i zachęć go do inwestycji w kurs, który odpowie na pytanie jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim i polskim!

Na zakończenie zapraszam Cię do lektury artykułu o stylach myślenia Fris i ich znaczeniu w życiu zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

COPYRIGHTS
POWERED BY getknow