Home > Blog > Jak przełamać barierę przed mówieniem po angielsku na lekcji

Jak przełamać barierę przed mówieniem po angielsku na lekcji

8 lutego 2024

Przełamanie milczenia

Pewnego dnia, przeglądając forum językowe, natknęłam się na wpis nauczyciela, który błagalnie prosił o pomoc. Jego dorośli uczniowie nie chcieli mówić po angielsku, a on z każdą lekcją odczuwał narastający opór kursantów. Zdesperowany, zwrócił się do innych forumowiczów po wskazówki i wsparcie. Dyskusja przyniosła mnóstwo rad – od uatrakcyjnienia zajęć po rezygnację ze współpracy, lecz żadna nie dotykała jednego kluczowego aspektu... Czy była to bariera przed mówieniem po angielsku czy coś jeszcze?

Historia Ani, która inspiruje

Kilka lat temu zmierzyłam się z podobnym wyzwaniem.

Ania (imię zmienione) przyszła do mnie na zajęcia z polecenia. Jej celem było nauczenie się mówić po angielsku. Nie przepadała za językiem Szekspira, ale zdawała sobie sprawę, że bez niego może stracić pracę i szansę na dalszy rozwój kariery.

Początki współpracy były więc wyjątkowo trudne. Ania była zamknięta w sobie, negatywnie nastawiona do nauki angielskiego i oszczędna w słowach. Po dwóch lekcjach postanowiłam zmienić zasady gry. Mając na uwadze jej analityczny umysł, zaoferowałam jej szablony i struktury wypowiedzi, aby pomóc jej tworzyć bardziej rozbudowane wypowiedzi. Mimo to, jej odpowiedzi na moje otwarte pytania nadal były lakoniczne. Kiedy poprosiłam ją, by zmusiła się odpowiedzieć chociażby dwoma zdaniami na jedno pytanie, obruszyła się, stwierdzając, że tyle to nawet nie mówi po polsku... Paradoksalnie wciąż jednak chciała głównie mówić na zajęciach...

Odpowiedzialność w procesie nauki angielskiego

I wtedy doznałam olśnienia. "Zaraz!" – pomyślałam. "Przecież nauka angielskiego to jak proces coachingowy". W szkole coachów uczono nas, że:

Odpowiedzialność za wyniki procesu leży po stronie klienta. Odpowiedzialność za dobranie narzędzi, ćwiczeń, maksymalne skupienie na kliencie czy odpowiednie przygotowanie spoczywa na coachu, a w omawianym przypadku – na trenerze języka angielskiego, lektorze, nauczycielu.

Rozmowa po angielsku jest jak...

I wtedy, po raz drugi, doświadczyłam przebłysku geniuszu. Nie zastanawiając się długo, z determinacją w głosie powiedziałam:

„Rozmowa jest jak tango. Do tego tańca potrzebne są dwie osoby. Każda z nich musi dać z siebie energię, aby mogło w ogóle dojść do tańca. Jeśli chcesz mówić – musisz mówić, choćby nie wiem jak było to dla Ciebie trudne. Teraz ruch należy do Ciebie i albo go podejmujesz, albo kończymy ten nierozpoczęty taniec”.

Przełamanie bariery przed mówieniem po angielsku

Wtedy ujrzałam błysk w oku Ani. "Mhm!" – pomyślałam. Metafora zadziałała.

Rzeczywiście, w jednej chwili nastąpiła niesamowita transformacja Ani. Chociaż widziałam, że nie było jej łatwo, zaczęła wkładać dużo energii i starań, aby po prostu mówić. Robiła przecież coś, co nie było dla niej naturalne. Ale czyż to nie wtedy dokonujemy największych postępów i transformacji?

Dziś Ania potrafi "przegadać" po angielsku nie jedno spotkanie, a jej analityczny umysł i niesłychane skupienie sprawiają, że mówi praktycznie bezbłędnie! Stała się niewątpliwie inspiracją wśród moich kursantów.

Twoja rola w nauce języka angielskiego

Historia Ani jest dowodem na to, że przełamanie bariery mówienia w języku obcym wymaga odwagi, zaangażowania i gotowości do wyjścia ze strefy komfortu. Jako nauczyciel i coach, mogę dostarczać narzędzia, motywację i wsparcie, ale to kursant decyduje o swoim sukcesie.

Jeśli więc odczuwasz blokadę przed mówienie, warto zadać sobie kontrolne pytania:

  • Czy biorę odpowiedzialność za swoje wyniki?
  • Czy wkładam wystarczająco dużo energii w osiągnięcie mojego celu?

W kolejnych postach opowiem więcej o tym, po czym poznać dobrego nauczyciela, dobrą lekcję i jak mierzyć postępy.

A jeśli czujesz, że tkwisz w martwym punkcie i chcesz ruszyć ze swoim angielskim na poważnie, to możesz rozważyć pakiet sesji coachingowych TUTAJ, które pozwolą Ci odblokować się i odkryć swój potencjał językowy. O coachingu językowym pisałam również w innym artykule [CZYTAJ TUTAJ].

A już w piątek, zapraszam na quiz językowy 🥳 Stay tuned!

Serdeczności,

Agata

Wskazówki jak przełamać barierę przed mówieniem w języku angielskim
Wskazówki jak przełamać barierę przed mówieniem w języku angielskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

COPYRIGHTS
POWERED BY getknow