Home > Blog > Coaching językowy: Rewolucja w nauce języka angielskiego

Coaching językowy: Rewolucja w nauce języka angielskiego

25 lutego 2024

W dzisiejszym świecie znajomość języka angielskiego jest nie tylko atutem, ale często koniecznością. Jednak tradycyjne metody nauki niestety nie zawsze się sprawdzają. 

Jeśli wszystko już zawiodło, a Ty wciąż nie poddajesz się i szukasz swojego Sposobu - Way na swobodny angielski, to...
 
czas na zmianę perspektywy.
Ale zaraz, zmiana perspektywy może być trudna jeśli nie mamy nikogo, kto pomoże nam odkryć inne podejście lub pozwoli przejrzeć się sobie w lustrze zupełnie obiektywnie, sauté, bez nałożonych filtrów.
 
Tym właśnie jest coaching i coaching językowy. W połączeniu z mentoringiem robi kawał dobrej roboty. Nie tracisz już czasu na kolejne kursy, apki, poszukiwania złotego środka i mocne postanowienia poprawy. Ale zaczynasz z pomocą coacha osiągać realne efekty -  oczywiście jeśli weźmiesz za nie całkowitą odpowiedzialność. O odpowiedzialności pisałam już wcześniej i gorąco zapraszam do zapoznania się z pewną historią o przełamaniu bariery językowej [CZYTAJ TUTAJ].

Historia Ani

Ania, przez pięć lat, każdego Nowego Roku, obiecywała sobie, że tym razem uda jej się przełamać barierę językową. Jednak, pomimo licznych prób, nie czuła postępu. Wszystko zmieniło się, gdy zdecydowała się na pakiet, który łączył lekcje angielskiego z sesjami coachingowymi.

Podejście to, oparte na indywidualnych potrzebach i przeszkodach w nauce, jest esencją coachingowego podejścia do nauki języka. To nie jest kwestia nauki gramatyki czy słownictwa, ale przede wszystkim zrozumienie siebie i swoich blokad.

Już podczas pierwszej sesji coachingowej wyszło na jaw, że Ania podświadomie sabotowała swój sukces językowy, niosąc ze sobą negatywne przekonania związane z traumatycznym doświadczeniem z przeszłości, kiedy to została wyśmiana przez nauczyciela angielskiego. Praca nad zmianą tych przekonań okazała się kluczowa.

Nieoczekiwanie, Ania, zanim nawet zakończyła cały pakiet (lekcje angielskiego + sesje coachingowe), zdecydowała się na udział w rekrutacji do międzynarodowej firmy. Proces ten wymagał od niej nie tylko wykorzystania nowych umiejętności komunikacyjnych z angielskiego, ale także stawienia czoła rozmowom prowadzonym przez native speakerów z UK i USA. Sukces? Ania dostała wymarzoną pracę, co było dla niej niemal niewiarygodne!

Ta historia pokazuje, jak znaczącą rolę w nauce angielskiego może odegrać coaching językowy. Coaching to głęboka transformacja osobista, która pozwala na przełamanie wewnętrznych barier i osiągnięcie celów, które początkowo wydawały się nieosiągalne. W zasadzie bez zmiany nawyków myślenia i skasowania ograniczających przekonań na poziomie podświadomości, na próżno można się zmagać z nauka języka obcego czy wprowadzeniem znaczących zmian w życiu.

Czym jest więc coaching językowy?

Coaching językowy to proces, podczas którego zamiast skupiać się na języku jako takim, pozwala zrozumieć i przełamać osobiste bariery, które stoją na drodze do płynnej komunikacji i efektywnej nauki.

Ale uważaj! 

Coaching językowy bywa niekiedy  źle rozumiany i interpretowany. Jeśli jest stosowany w niewłaściwy sposób, szkodzi całej idei coachingu.  

Coaching nie uczy, a pomaga się uczyć!

Coaching to proces wspierający rozwój osobisty i zawodowy, skupiający się na aktywowaniu potencjału klienta, aby pomóc mu osiągnąć określone cele. Jest to partnerska relacja między coachem a klientem. Za pomocą specjalistycznych technik i narzędzi coach prowadzi klienta przez proces samopoznania, pomagając mu zidentyfikować i przezwyciężyć bariery. Poza tym coach wspiera w wyznaczaniu i realizacji celów. Bardzo dużo pracy odbywa się jednak pomiędzy spotkaniami, kiedy klient ma do wykonania zadania. Z nich będzie się potem sam rozliczać podczas kolejnej sesji. 😉 Coaching zatem to nie motywujące mowy czy krzyczenie ze sceny "Jesteś zwycięzcą!", a realny trening efektywności, który ma doprowadzić do zamierzonych efektów w wyniku intensywnej pracy samego klienta.

"Coaching uwalnia ludzki potencjał, aby zmaksymalizować własną efektywność. 

Celem coacha jest budowa świadomości, odpowiedzialności oraz wiarę w siebie"*.

Czy potrzebujesz coachingu?

Jeśli nie masz awersji do nauki języków, obserwujesz swoje postępy, potrafisz korygować swoje działania i masz odwagę wychodzić do świata, z tym, co już umiesz - to nie!

Jeśli jednak borykasz się z nauką angielskiego lub jakiegokolwiek języka obcego od lat, nie robisz postępów, czujesz frustrację, nie masz pewności siebie, boisz się wyjść do świata i komunikować się w języku docelowym, to możesz rozważyć właśnie coaching językowy jako jedno z najefektywniejszych narzędzi do pokonywania swoich słabości i osiąganiu efektów, bazując na swoim zestawie talentów i supermocy.

Więcej w podcaście

A jeśli chcesz wypróbować ze mną coaching językowy, to...

Zapraszam Cię na pakiet sesji coachingowych. Sprawdź TU

Coaching językowy jako ważne wsparcie w nauce języków obcych
Coaching językowy jako ważne wsparcie w nauce języków obcych.

*Coaching Trening Efektywności, John Whitmore, 2009

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

COPYRIGHTS
POWERED BY getknow